Култура

Фадо и марокански блуз на ОФФест

На ОФФест вечер во МКЦ настапуваат португалската фадо уметница Лула Пена и кантавторката Хинди Зара од Ма...


повеќе

Сцена

Почина македонската легенда Драган Каранфиловски – Бојс

Драган Каранфиловски – Бојс ја изгуби битката со тешката болест и на 59 годишна возраст почина. Оваа тажн...


повеќе

Спорт

Блатер остана претседател на ФИФА, принцот Хусеин се повлече

Сеп Блатер и во следните четири години ќе биде прв човек на Светската фудбалска федерација откако принцот...


повеќе

Живот и стил

Богатите се внимателни околу својот луксуз

Индустријата за дијаманти наскоро ќе се соочи со кризен период, епоха во која луѓето ќе мораат да живеат ...


повеќе

Ексклузивно

Завршницата на ЛШ во ракомет ексклузивно на Алфа

Годинешното издание од ракометната Лига на шампиони кулминира со завршниот турнир што ќе се одржи во Келн, а ќе можете да го следите низ директни преноси на Алфа.

повеќе